Szkoła Podstawowa Nr 9 została zorganizowana w roku szkolnym 1958/1959. Budynek  został oddany do użytku 3 lutego 1959 roku.

Od 3 września 1958 r. do 3 lutego 1959r. młodzież uczyła się na trzecią zmianę w dwóch szkołach – uczniowie klas I-IV w Szkole Podstawowej nr 2, natomiast młodzież klas V-VII w Szkole Podstawowej nr 6. Obowiązki kierownika szkoły pełniła  wówczas Danuta Soja.

1 lutego 1959 roku   Zdzisław Legut objął stanowisko kierownika szkoły. Jego zastępcą została Danuta Soja.

Z chwilą  rozpoczęcia  nauki do szkoły zapisanych było 673   uczniów.   Takie  były   początki   najtrudniejszego
w dziejach szkoły okresu.

Baza materialna szkoły w pierwszych latach jej istnienia była stosunkowo uboga. Działalność na rzecz wyposażenia  była prowadzona systematycznie.

Obecnie szkoła posiada nowocześnie wyposażoną pracownię informatyczną dla klas starszych i dla klas młodszych (sala 30 i 22), gabinety języka polskiego (sala 9, 32, 34), matematyki (sala 33, 35), historii (sala 25, 31), języka angielskiego (sala 32), przyrody (sala 10, 24), muzyki i religii (sala 36), nauczania zintegrowanego (sale 20, 21,  22, 23),  fizyki i chemii (sala 11) i dwa pomieszczenia świetlicy.

23 maja 1975 roku szkoła wzbogaciła się o boisko. Inicjatorem budowy była ówczesna dyrektor Rozalia Świdroń.

Ponad 20 lat później, a więc w roku 2000 dzięki staraniom dyrektor szkoły Wandy Wołontowicz rozpoczęto budowę nowej hali gimnastycznej, której uroczyste otwarcie nastąpiło we wrześniu 2002 roku.

Od roku szkolnego 2004/2005 szkoła wzbogaciła swoją ofertę edukacyjną o klasy o profilu baletowym. Inicjatorką ich utworzenia była dyrektor szkoły Wanda Wołontowicz.

Funkcjonują one  w  oparciu  o  program autorskich klas baletowych opracowany przez  Valerego Niekrasowa i Wandę Wołontowicz (założycieli tych klas).

W 1967 roku  wystąpiono z wnioskiem o nadanie szkole imienia Mikołaja Kopernika.

W 1969 roku w sali kina „Muza” odbyła się uroczystość nadania imienia szkole i wręczenia sztandaru ufundowanego przez Komitet Rodzicielski.

19 lutego 1973 roku odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej, którą umieszczono w holu szkoły z napisem „Mikołajowi Kopernikowi – wielkiemu polskiemu uczonemu w 500-lecie urodzin. Uczniowie. Rodzice. Nauczyciele.”

Płaskorzeźbę przedstawiającą  Mikołaja Kopernika wykonał znany koszaliński rzeźbiarz Zygmunt Wujek.

Symbolem Szkoły Podstawowej nr 9 stał się hymn, który powstał w latach siedemdziesiątych, autorką słów  była nauczycielka muzyki Krystyna Złotopolska, muzykę skomponował Jan  Kowalczyk.

FUNKCJE DYREKTORÓW pełniło 6 osób: Danuta Soja, Zdzisław Legut, Rozalia Świdroń, Jadwiga Starkowska, Jan Lewandowicz i Wanda Wołontowicz.

Łącznie na przestrzeni minionego 50-lecia pracowało w szkole 258 nauczycieli.